" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895
Artykuły i biuletyny
Zdjęcia i animacje
Interesujące linki
Inne dane





Materiały posegregowane są według miesięcy, w których się ukazywały. Artykuły oznaczone są czerwoną literą A aby łatwiej było je odszukać w spisie. Biuletyny archiwalne nie mają wprawdzie wielkiej wartości informacyjnej, lecz zachowaliśmy je na wypadek gdyby ktoś miał ochotę do nich sięgnąć.


2001

 

Finał krajowy konkursu rysunkowego

Kliknij żeby przeczytać...


Analogowy MPV a założenia
obecnych misji załogowych na Marsa

Projekt marsjańskiego analogowego pojazdu ciśnieniowego (AMPV – Analog Mars Pressurized Vehicle), opracowanego przez polski oddział Mars Society, jest powiązany z założeniami misji załogowych na Marsa. [Andrzej Kotarski]

Kliknij żeby przeczytać...


Warianty Misji Wzorcowej NASA

W trzecim numerze „Astronautyki” i na stronie Mars Society Polska w zeszłym roku przedstawiłem ewolucję koncepcji misji załogowej na Marsa, począwszy od planu Wernera Von Brauna z 1952 roku, poprzez Mars Direct Roberta Zubrina do Mars Semi-Direct (znaną także jako Misja Wzorcowa) z lat 90-tych. Ze względu na to, że od tego artykułu upłynęło dużo czasu i zaszły duże zmiany w planowanych misjach na Marsa, przedstawię w niniejszym artykule modyfikacje tej ostatniej i dlatego zacznę od przypomnienia zarysu koncepcji wersji 3.0 Misji Wzorcowej. [Andrzej Kotarski]

Kliknij żeby przeczytać...


Szanowni Uczestnicy Konkursu Rysunkowego

Zbliża się termin nadsyłania prac w konkursie rysunkowym na miejsce lądowania na Marsie oczami kosmonauty teraz i 100 lat potem. Dla przypomnienia informujemy, co należy przesłać do Centrów Regionalnych:

Więcej informacji...


Polska przyjęła zaproszenie do
drugiej edycji konkursu RRGTM

Po sukcesach w pierwszej edycji Konkursu, Towarzystwo Planetarne zaprosiło MSP oraz Polskie Towarzystwo Astronautyczne do wzięcia udziału w drugiej edycji Konkursu RRGTM. Będzie ona związana z misją 2 robotów, które w 2003 roku mają polecieć na Marsa. W imieniu obu organizacji zaproszenie przyjął Andrzej Kotarski.

 

Zespół Uczniów Nawigatorów wybrany.
Uczeń z Polski jednym ze zwycięzców

Druga faza projektu Czerwony Pojazd rusza na Marsa jeszcze trwa. Towarzystwo Planetarne ogłosiło wybór ośmiu Uczniów Nawigatorów do Misji Treningowej. Uczniowie będą kierować prawdziwym pojazdem do badań Marsa w Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL). Będą uczestniczyć w tym samym treningu, co naukowcy i inżynierowie, którzy będą kierowali następnymi robotami na Marsie. Zespół Uczniów Naukowców składa się z 6 chłopców i 2 dziewcząt.

Więcej informacji...


Uczniowie Naukowcy dokonali
odkrycia na Marsie

Pierwsza faza projektu Czerwony Pojazd rusza na Marsa była wielkim sukcesem. Po raz pierwszy uczniowie wybierali miejsca, w których miały być wykonane zdjęcia z sondy na orbicie okołomarsjańskiej. 9 uczniów naukowców kierując kamerą Mars Global Surveyora odkryło grupę ciemno zabarwionych kamieni na Marsie, na samym śrdoku jasno zabarwionej równiny. Nie wiadomo, w jaki sposób mogły się tam dostać. Wśród uczniów był nasz zwycięzca w kategorii Uczeń Naukowiec - Wojtek Łukasik.



Koniec eliminacji

Dnia 15.01.2001 zakończyły się eliminacje na szczeblu krajowym w kategorii Ucznia Nawigatora, w których wzięło 15-ro uczniów. Do finału międzynarodowego zakwalifikowali się następujący uczniowie: Maciej Tomasz Hermanowicz z Dywit, Krzysztof Miller z Olsztyna, Tomasz Dzierżymir Zając z Olsztyna, Alicja Lucyna Kalinowska z Gietrzwałdu, Natalia Anna Makselon z Katowic, Sylwia Wołodkiewicz, oraz Daniel Jan Hermanowicz z Dywit.

Więcej informacji...

Komunikat nt. konkursu RRGTM

Z powodu nałożenia się przygotowań na przyjęcie Uczniów Naukowców w dniach 11 - 17 lutego 2001, Towarzystwo Planetarne przesunęło ogłoszenie wyników eliminacji międzynarodowych na 2 marca 2001.


Mars na Ziemi, cz.2

Przez sześć tygodni minionego lata górzysta, niezamieszkała wyspa wewnątrz Kręgu Polarnego stała się centrum przygotowawczym wyprawy załogowej na Marsa i poszukiwania na nim życia. Wyspa Devon jest położona 1600 km od Bieguna Północnego, około 320 km na zachód od północno-zachodniego wybrzeża Grenlandii i 2735 km na północ od granicy kanadyjsko-amerykańskiej. Wyspa leży na 75 stopniu szerokości północnej. Oto druga część artykułu na temat badań TMS.

Kliknij żeby przeczytać...


Astronautyka 1/2001 - uzupełnienie

W numerze Astronautyki 1/2001 wkradł się błąd. Nie został podany adres kontaktowy do Andrzeja Kotarskiego, który koordynuje konkurs RRGTM z ramienia MSP. Oto dane:

Andrzej Kotarski
Centrum Krajowe Konkursu
Czerwony Pojazd rusza na Marsa
tel. 0602 316 737
e-mail:
andrzejk@itnet.pl





Webmaster: Piotr Moskal

Ogólne pytania proszę kierować pod adres mspolska@kki.net.pl
Copyright © The Mars Society 1998

.