Mars Express nabiera rozpędu


Trwają prace nad projektem Mars Express. Wprawdzie budżet programu został zmniejszony na ostatniej Radzie Ministrów w maju zeszłego roku, lecz teraz pomysł odzyskuje poparcie. Matra Marconi (Francja) pracuje nad projektem pojazdu, a ESA zapowiedziała pełne wsparcie projektu podczas sympozjum na temat eksploracji Marsa w Paryżu. Szczegóły znajdują się w specjalnym raporcie, który znajduje się na brytyjskiej stronie internetowej Mars Society.

Brytyjski wkład w misję Mars Express 2003, lądownik Beagle 2, zyskuje coraz większą popularność wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii. W styczniu projektanci przeszli do fazy B, w której ostatecznie zostaną określone parametry i możliwości lądownika. Jego masa na powierzchni Marsa wynosić będzie 32 kg. W dalszym ciągu są kłopoty ze wsparciem finansowym, lecz naukowcy z zespołu Beagle są przekonani że zły okres skończy się najpóźniej za kilka miesięcy. Obszerne informacje na temat lądownika oraz najświeższe wieści o postępach prac znajdują się na na stronie brytyjskiego oddziału Mars Society.

Silne poparcie dla projektu ze strony wpływowych kół rządowych dało się zauważyć podczas sympozjum na temat badań Marsa i szczegółów przewiezienia próbek na Ziemię, które miało miejsce się w dniach 1-5 luty 1999. Sympozjum to odbyło się w centrum konferencyjnym Ministerstwa Edukacji, Badań Naukowych i Technologii w Paryżu. W imprezie wzięło udział ponad 400 planetologów z ponad 18 krajów.

Konferencja została zorganizowana przez francuską Agencję Badań Kosmicznych, (CNES), przy współudziale ESA i NASA. CNES zdecydowała się poważnie zaangażować w projekt badań Marsa. Udział ten objawi się między innymi francuskim wkładem w misję Mars Express sponsorowaną przez ESA oraz w planowanej wspólnie przez CNES i NASA misji przewiezienia próbek z Marsa w 2005 roku. Podczas ceremonii otwarcia konferencji przemawiali między innymi: Claude Allegre (francuski Minister Edukacji), Antonio Rodota (dyrektor generalny ESA), John Schumacher (przewodniczący NASA ds kontaktów międzynarodowych) oraz Alain Bensoussan (przewodniczący CNES). Pierwsza część sympozjum poświęcona została przedstawieniu obecnie toczących się oraz planowanych lotów na Czerwoną Planetę. Wiele uwagi poświęcono również misji Mars Express. Poza tym przedstawione zostały najnowsze dane z Mars Pathfindera, statku Mars Global Surveyor oraz sondy ISO. Sporo mówiono poza tym o szczegółach badań próbek powierzchni Marsa oraz sposobu ich przewiezienia na Ziemię.

Wygląda na to, że misja Mars Express dojdzie do skutku zgodnie z planem, lecz mieszkańcy Europy powinni w dalszym ciągu wysyłać listy z poparciem do lokalnych polityków. Tę bitwę możemy wygrać!

Webmaster: Piotr Moskal

Ogólne pytania proszę kierować pod adres mspolska@kki.net.pl
Copyright © The Mars Society 1998

" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895
Artykuły i biuletyny
Zdjęcia i animacje
Interesujące linki
Inne dane
.