MSP na imprezach krajowych


W ciągu ostatnich 3 miesięcy, nasze stowarzyszenie było reprezentowane na 4 ogólnopolskich imprezach. Były to:

Eurocon 2000 – 2-5 sierpnia 2000 w Gdyni,
OZMA – 23 – 25 sierpnia 2000 we Fromborku
Festiwal Naukowy – 23 września 2000 w Warszawie
Kosmiczny Tydzień – 4 – 10 października.

Każda z nich ma swoją specyfikę i przyciąga ludzi o różnych zainteresowaniach.

EUROCON – jest imprezą o charakterze międzynarodowym. Odbywa się raz w roku w rożnych krajach i przyciąga miłośników fantastyki z całej Europy i innych krajów. W tym roku odbył się w Gdyni, dzięki niestrudzonemu panu Krzysztofowi Papierkowskiemu z Gdańskiego Klubu Fantastyki. Na całą imprezę złożyły się różne odczyty wybitnych pisarzy fantastyki (byli tu m.in. Kirył Bułyczow, Andrzej Sapkowski, Walter Jon Williams), konkursy gier, pokazy filmowe i wiele innych. Ja reprezentując MSP miałem krótki wykład o tematyce marsjańskiej. Opowiedziałem o samej planecie, obecnych misjach kosmicznych na Marsa i planowanych wyprawach załogowych. Prezentacja spotkała się z zainteresowaniem, jednak w tym samym czasie wykład miał Kirył Bułyczow, co uszczupliło moją publiczność.

OZMA – dla odmiany jest imprezą skupiającą astronomów amatorów, którzy zjeżdżają się raz do roku, aby wymienić doświadczenia, posłuchać wykładów i poobserwować niebo. W tym roku OZMA odbyła się we Fromborku, gdzie część swego życia spędził Kopernik. W programie imprezy była wizyta w obserwatorium astronomicznym na Górze Św. Anny (nie mylić z tą górą na Śląsku), pokazy w planetarium prowadzonym przez p. Andrzeja Pilskiego, znanego ze swych publikacji o meteorytach, pokazy sprzętu wykonanego przez astronomów – amatorów oraz wykłady o tematyce astronomicznej. Jako reprezentant MSP wygłosiłem prelekcję o koncepcjach lotów załogowych na Marsa.

FESTIWAL NAUKOWY – odbył się w Warszawie i nie tylko. Jest coroczną imprezą. Jego zadaniem jest ukazanie tego, czym zajmuje się polska nauka dla szerokich mas. Przekrój prezentowanych zagadnień jest bardzo szeroki. Od matematyki poprzez astronomię, prawo, historię do biologii i medycyny. Dzięki uprzejmości dyrektora Centrum Badań Kosmicznych, p. Zbigniewa Kłosa miałem możliwość opowiedzenia o misji Beagle 2, która ma polecieć na Marsa sondą Mars Express w 2003. W pracach nad projektem Mars Express biorą polscy naukowcy. Wśród nich pan prof. Andrzej Jurewicz kieruje projektem Spektrometru Fourierowskiego dla Mars Express. Zawarłem kilka ciekawych znajomości.

TYDZIEŃ KOSMICZNY – zostałem zaproszony przez p. Adama Ustynowicza z Programu 1 TVP na inaugurację w kinie IMAX, podczas której pokazano film „Błękitna Planeta”. W Polsce odbywa się po raz pierwszy i patronuje mu Komitet Badań Kosmicznych. Celami tej imprezy jest rozwijanie zainteresowań młodzieży i dzieci w dziedzinie badań kosmosu, promocja nowych kierunków kształcenia i zatrudnienia w tej dziedzinie, promocja ośrodków naukowych i organizacji społecznych popularyzujących badania kosmiczne. W ramach tego tygodnia niedługo będzie ogłoszony konkurs na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którego początek zbiega się ze startem wahadłowca dostarczającego pierwszą załogę na jej pokład tj. 30 października. Jako reprezentant Mars Society Polska, przekazałem wiadomość o zwycięskim wyborze naszego laureata konkursu Czerwony Pojazd rusza na Marsa i zawarłem kilka ciekawych znajomości. Jednocześnie na inauguracji był obecny nasz Prezes Piotr Moskal oraz redakcja „Astronautyki” w osobie p. Mariana Goli i p. Jacka Paciorka. Włączyłem się do prac nad konkursem na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.


Andrzej Kotarski
Wiceprezes, MSP











Webmaster: Piotr Moskal

Ogólne pytania proszę kierować pod adres mspolska@kki.net.pl
Copyright © The Mars Society 1998

" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895
Artykuły i biuletyny
Zdjęcia i animacje
Interesujące linki
Inne dane
.