NASA planuje umieszczenie na pokładzie statku lecącego na Marsa w 2003 roku modułu ISPP


Aby zademonstrować wykonalność ISPP (In-Situ Propellant Production, czyli moduł, który po dostarczeniu na powierzchnię planety wytworzy paliwo rakietowe z lokalnych zasobów), NASA zadecydowała się wysłać w 2003 roku na Marsa prototypowy model takiego urządzenia, korzystając z wolnego miejsca na pokładzie jednego ze swoich statków. Eksperyment będzie już drugim tego typu, gdyż w 2001 roku na powierzchnię Czerwonej Planety zostanie dostarczony konkurencyjny moduł o nazwie roboczej "MIP" ISPP. Testy wykażą, który model urządzenia lepiej spełnia postawione warunki. ISPP pozwoli przyszłym załogowym misjom na Marsa zaoszczędzić na masie paliwa, tlenu oraz wody. Substancje te zostaną wytworzone na miejscu zamiast być transportowane z Ziemi, co znacznie obniży koszty ekspedycji. Projekt wchodzi w skład programu HEDS (Human Exploration and Development of Space) prowadzonego przez NASA.

Niestety, ze względu na ograniczenia związane z miejscem na statku podczas misji naukowej w 2003 moduł ISPP nie może przekroczyć masy 10 kg, a pobór prądu nie może przekroczyć 20 W. Te i inne ograniczenia wpłyną poważnie na skalę eksperymentu, jego wyniki oraz czas trwania

Jest jasne, że program HEDS nie będzie posuwał się do przodu w zadowalającym tempie, jeżeli w dalszym ciągu będzie musiał ograniczyć się do korzystania z bardzo ograniczonych limitów masowych będąc zaledwie dodatkiem do innych zrobotyzowanych naukowych misji. Należy zdobyć środki na wyposażenie zespołu HEDS we własny lądownik, który posłuży do dostarczenia modułu ISPP z orbity na powierzchnię Marsa. Koszty zakupu takiego lądownika nie są wcale zawrotne. Szacunkowa cena lądowników produkowanych obecnie przez JPL (Jet Propulsion Laboratory) na potrzeby przyszłych misji wynosi około 70 milionów dolarów. Tego typu lądowniki będą w stanie dostarczyć na powierzchnię planety masę 300 kg. Lądownik może zostać dostarczony na Marsa na przykład przez pojazd startowy H-2. Pojazd taki obiecany został przez Japonię na potrzeby programu HEDS w ramach wkładu w ISSP (International Space Station Program).

Dzięki połączeniu tych elementów, przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków finansowych zespół naukowców z HEDS będzie w stanie zaprezentować w roku 2005 moduł ISPP działający z wystarczającą wydajnością by umożliwić wysłanie półkilogramowej próbki marsjańskiej gleby bezpośrednim kursem na Ziemię. Taka misja, określona mianem ISPP Powered Mars Sample Return Mission, byłaby efektowną demonstracją technologii ISPP w praktyce oraz stanowiłaby zdrową konkurencję dla programu JPL, w ramach którego w 2005 dwie próbki marsjańskiej gleby o masach 0.1 kg mają zostać przetransportowane na Ziemię przy użyciu ryzykownej strategii spotkania na orbicie Marsa.

Aby misja doszła do skutku, zespół HEDS musi otrzymać wystarczające fundusze. Mars Society usiłuje przekonać kongres do przyznania HEDS budżetu w wysokości 130 milionów dolarów rocznie, co umożliwi zademonstrowanie nowych urządzeń zarówno na Ziemi, w przestrzeni kosmicznej oraz na powierzchni Marsa. Budżet tej wysokości stanowiłby zaledwie 1% całkowitego budżetu NASA, pozwoliłby natomiast na przetestowanie kluczowych technologii, w tym oprócz ISPP również zaawansowanych technik zasilania, systemów napędowych, systemów podtrzymywania życia, technik EVA, systemów transportu powierzchniowego oraz innych urządzeń, które otworzyłyby Marsa przed ludźmi.

Misja przywiezienia z Marsa próbek gruntu byłaby milowym krokiem w dziedzinie kolonizacji tej planety oraz doprowadziłaby do powstania wielu użytecznych technologii. Pomóż doprowadzić projekt do skutku! Wyślij e-mail do któregoś z ważnych polityków prosząc o zapewnienie HEDS wymaganego budżetu $130 mln rocznie począwszy od roku 2000. Spróbuj przekonać go do idei badań Marsa.


Prezydent Bill Clinton - president@whitehouse.gov

Wiceprezydent Al Gore - vice.president@whitehouse.gov

Administrator NASA Dan Goldin - dgoldin@mail.hq.nasa.gov

Senator Trent Lott - senatorlott@lott.senate.gov

Rzecznik Białego domu Dennis Hastert - dhastert@mail.house.gov

Senator Christopher Bond - kit_bond@bond.senate.gov

Przewodniczący VA HUD James Walsh - rep.james.walsh@mail.house.gov







Webmaster: Piotr Moskal

Ogólne pytania proszę kierować pod adres mspolska@kki.net.pl
Copyright © The Mars Society 1998

" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895
Artykuły i biuletyny
Zdjęcia i animacje
Interesujące linki
Inne dane
.