Styczniowe spotkanie w Kawiarni Naukowej


W każdy trzeci poniedziałek miesiąca, w Kawiarni Naukowej przy ul. Nowy świat 63 w Warszawie odbywają się spotkania naukowców z publicznością. 17 stycznia 2000 dyskutowany był temat szczególnie interesujący dla naszego stowarzyszenia: "Mars i planety wokół innych gwiazd. Dlaczego i jak powinniśmy badać odległe światy.". Gośćmi Kawiarni byli: dr Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych, prof. Józef Kaźmierczak z Instytutu Paleobiologii PAN oraz prof. Michał Różyczka z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika.

Na spotkanie przybyło zaskakująco dużo słuchaczy - w przybliżeniu około 100 osób. Na początku każdy z trzech gości wygłosił krótki referat, potem rozpoczęła się luźna dyskusja na tematy związane z referatami oraz pytania do gości. Wśród poruszanych kwestii znalazły się między innymi takie zagadnienia jak sposoby wykrywania planet poza Układem Słonecznym, prawdopodobieństwo występowania życia na innych planetach lub ich księżycach, projekty wypraw badawczych na Marsa oraz wiele, wiele innych. Każdy uczestnik spotkania mógł za darmo napić się kawy lub herbaty, każdy też mógł (przynajmniej teoretycznie) zadać pytanie i uzyskać na nie możliwie wyczerpującą odpowiedź od zaproszonych ekspertów. Całą imprezę cechowała znakomita atmosfera, zaś dyskusje były naprawdę pasjonujące.

Dodatkową atrakcją było stosiko, na którym można było zakupić po obniżonych cenach książki wydawnictwa Pruszyński i S-ka. Na zakończenie imprezy udało mi się wygłosić krótkie przemównienie na temat projektu Mars Direct oraz celów, które przyświecają MSP. Mam nadzieję że przyszłe spotkania będą równie udane, mam również nadzieję że na przyszłych wieczorkach organizatorzy postarają się zagwarantować więcej miejsca dla słuchaczy, gdyż wiem że wielu zainteresowanym osobom nie udało się wcisnąć na zatłoczoną salę. Tak czy inaczej, impreza była pierwszorzędna, każdy miłośnik nauki powinien choć raz pojawić się w Kawiarni Naukowej aby samemu się przekonać jak tam jest.


Piotr Moskal


Webmaster: Piotr Moskal

Ogólne pytania proszę kierować pod adres mspolska@kki.net.pl
Copyright © The Mars Society 1998

" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895
Artykuły i biuletyny
Zdjęcia i animacje
Interesujące linki
Inne dane
.