Mikroskop do poszukiwań życia na Marsie


Grupa entuzjastów eksploracji Marsa podjęła działania w celu zebrania funduszy na rzecz umieszczenia na pokładzie kolejnego lądownika marsjańskiego aparatury do poszukiwań życia na Czerwonej Planecie.

Instrument ma być zabrany na Marsa przez brytyjskiej konstrukcji lądownik Beagle (Pies Gończy) 2. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwszy mikroskop umieszczony na Marsie - powiedział Peter Smith, senior grupy naukowców w Lunar and Planetary Laboratory na Uniwersytecie Arizońskim w Tucson. Konstruuje on ten aparat przy współpracy z kolegami z Instytutu Maxa Plancka (Niemcy).



Budowany z prywatnych funduszy "marsjański mikroskop" ma zostać przetransportowany na Marsa za pomocą brytyjskiego lądownika Beagle 2


Żaden mikroskop nie był dotąd na Marsie - powiedział Smith. Mikroskop, sponsorowany przez Mars Society, ma być umocowany na automatycznym wysięgniku lądownika - określanym mianem "łapa" Beagle'a.

Instrument, którego koszt wyniesie około 50 000 USD, to oddźwięk po próbie umieszczenia przez Planetary Society na powierzchni Marsa mikrofonu o podobnym koszcie, pokrytym z prywatnych funduszy. Urządzenie to umieszczono na pokładzie sondy Mars Polar Lander, jednak pojazd ten stracono na Marsie w grudniu 1999.

Brytyjskie konsorcjum uniwersytetów utrzymuje zespoły naukowe i kieruje pracami nad budową Beagle 2. Będzie to pierwszy lądownik, który przeprowadzi pełną gamę eksperymentów w celu znalezienia życia na Marsie, a zostanie wysłany w ramach misji Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej, której start planowany jest na czerwiec 2003. Po dotarciu do Marsa sondy Mars Express, opuszczenie lądownika przewiduje się na koniec grudnia 2003.

Umieszczenie na Marsie pierwszego mikroskopu będzie dużym osiągnięciem , które jednak prawdopodobnie zostanie szybko przyćmione innym wydarzeniem. Dwa samobieżne łaziki NASA mogą odwrócić uwagę opinii publicznej po swoim lądowaniu na Marsie 2 i 20 stycznia 2004. Każdy z nich zabierze w podróż po powierzchni planety, wśród innych instrumentów, mikroskop obrazujący.

Masa lądownika Beagle 2 wyniesie mniej niż 30 kg, z czego, z czego trzecia część przypadnie na aparaturę do badań powierzchni. Automatyczne ramię lądownika wyposażone będzie w szereg instrumentów, m.in. mikroskop. Niewielka szlifierka oczyszczać będzie powierzchnie badanych skał powierzchniowych z pyłu i zwietrzeliny, przygotowując je do badań za pomocą mikroskopu.

Mikroskop będzie umożliwiał skanowanie skał i gleby z rozdzielczością 3 mikronów - jest to ułamek średnicy pojedynczego ludzkiego włosa.

Niewielkie lampy będą oświetlać badane pod mikroskopem powierzchnie światłem o różnych barwach. Ponadto lampy ultrafioletowe pozwolą po raz pierwszy na zbadanie fluorescencji skał - mówi Smith. Fluorescencja może być sygnałem wystepowania żywych organizmów - dodaje.

Świeżo po tegorocznym sukcesie projektu na Devon Island, symulującego warunki marsjańskie, Prezydent Mars Society Robert Zubrin przedstawił zwiększenia funduszy na rzecz utworzenia szeregu tego typu placówek imitujących środowiska Marsa na Ziemi.

Zubrin stwierdził, że projekt na Devon Island z udziałem sześciu osób "jest pierwszym krokiem w kierunku rozpoczęcia załogowego programu marsjańskiego". Zebrane fundusze będą przeznaczone na wyszukanie nowych lokalizacji placówek imitujących marsjańskie środowisko na Ziemi.

- Pod uwagę brane są pustynne rejony USA, jak również podobne miejsca w Australii i Islandii - powiedział Zubrin. - Kolejnym projektem Mars Society ma być konstrukcja ciśnieniowego pojazdu będącego prototypem późniejszego transportera dla astronautów do podróży po powierzchni planety.

Główną ideą projektu jest umożliwienie przemieszczania się na Marsie sprawniej niż poprzez piesze wędrówki. Jest to sposób na efektywniejsze wykorzystanie czasu pobytu na powierzchni Marsa i poszerzenie pola działania.



Rysunek powyżej przedstawia wizję ciśnieniowego załogowego pojazdu marsjańskiego


Koncepcja Mars Society skonstruowania ciśnieniowego pojazdu obejmuje ideę jego prób na Ziemi i wykorzystanie zdobytych w ten sposób doświadczeń podczas późniejszej misji na Marsie. Tego typu pojazdy będą umożliwiały długotrwałe przebywanie astronautów w marsjańskim środowisku poza statkiem macierzystym bez konieczności ciągłego stosowania skafandrów ochronnych.

- Elementy inżynierskich, konstrukcyjnych i operacyjnych badań znajdują wykorzystanie przy projektowaniu pojazdu - powiedział Zubrin.


Tłumaczenie: Marian Legutko










Webmaster: Piotr Moskal

Ogólne pytania proszę kierować pod adres mspolska@kki.net.pl
Copyright © The Mars Society 1998

" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895
Artykuły i biuletyny
Zdjęcia i animacje
Interesujące linki
Inne dane
.