Bliźniacze łaziki w drodze na Marsa


NASA przedstawiła plany wysłania dwóch dużych pojazdów badawczych na Czerwoną Planetę w 2003 roku.


10 sierpnia 2000 - w niedalekiej przyszłości spodziewane jest wysłanie w kierunku Marsa dwóch misji. NASA przedstawiła plany wysłania dwu dużych pojazdów badawczych na Czerwoną Planetę w 2003 roku, czyli o jeden więcej niż planowano dotychczas, zapowiedział dr Ed Weiler, jeden z administratorów programu badania przestrzeni kosmicznej w kwaterze głównej NASA. Oba marsjańskie łaziki, projektowane, budowane i programowane przez Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w stanie Kalifornia, planuje się wystrzelić za pomocą rakiet Delta II z Bazy Sił Powietrznych na Przylądku Canaveral. Wystrzelenie pierwszego pojazdu jest planowane na 22 maja, start drugiego na 4 czerwca. Po siedmioipółmiesięcznej podróży, pierwszy z pojazdów powinien wejść w atmosferę Marsa 2 stycznia 2004 roku, podczas gdy drugi osiągnie powierzchnię planety 20 stycznia.


Powyżej: kadr z filmu przedstawiającego planowaną misję łazika Mars 2003


Konstrukcyjnie łaziki będą identyczne. Z wyglądu i sposobu działania te stupięćdziesięciokilogramowe samobieżne laboratoria mogą przypominać osławionego Sojourner'a, jednak umieszczone zostaną w skrajnie różnych okolicach. Po raz pierwszy nauka i inżynieria dały nam możliwość eksploracji obcych planet metodami, które znane były dotąd tylko z filmów science fiction. - powiedział Weiler. - Posiadanie dwóch łazików poruszających się w skrajnie różnych regionach Marsa w tym samym czasie daje możliwość zobaczenia co znajduje się po przeciwnych stronach tego samego wzgórza - jest to szalenie ekscytująca idea. Weiler dodaje: - Myślę, że każdy człowiek na Ziemi, który kiedykolwiek marzył o zostaniu badaczem innych planet zechce podążyć z nami w tę drogę i wspierać nasze badania powierzchni Marsa.

Scott Hubbard, szef programu marsjańskiego w kwaterze głównej NASA, powiedział: - W ciągu ostatnich kilku tygodni NASA podjęła intensywne studia nad opcją dwóch lądowników. Hubbard dodaje:

- Dokładnie rozważono wszelkie za i przeciw wykorzystaniu warunków wykonania podwójnej misji w 2003 roku.
- Nasze zespoły doszły do wniosku, że możemy bez obaw rozszerzyć program i wystrzelić w kierunku Czerwonej Planety dwa identyczne pojazdy - kontynuuje Hubbard. - Zdecydowaliśmy również, w perspektywie podwójnego lądowania, że nasz program badań musi nabrać rozmachu i elastyczności.
- Mars jest mamiący; wykonanie w pełni mobilnej geologicznej misji terenowej jest zawsze lepsze przy zwielokrotnieniu możliwości - powiedział dr Jim Garvin, naukowiec programu marsjańskiego w kwaterze głównej NASA. - Zastanawialiśmy się nad lokalizacjami, w których widoczne są na powierzchni ślady, mogące świadczyć o przeszłej obecności wody na Marsie - mówi Garvin.
- Oznacza to miejsca, gdzie mamy dziś mineralogiczne ślady, mogące być unikalnymi chemicznymi "odciskami palców", takie jak miejsca spiętrzenia wody w zamkniętych depresjach o wystarczającym czasie ich występowania, by zmodyfikować geologię terenu - dodaje Garvin.

W ciągu następnych dwóch-trzech lat inżynierowie i naukowcy będą prowadzić intensywne poszukiwania potencjalnych lądowisk. Korzystając z wielkiej ilości danych wciąż napływających z sondy Mars Global Surveyor oraz oczekiwanych od roku 2002 z misji Mars 2001 Orbiter, naukowcy będą poszukiwać najciekawszych stref lądowania o najmniejszej ilości zagrożeń i wybiorą najlepsze z nich.


Powyżej: Artystyczna wizja łazika misji Mars 2003 rozpoczynającego podróż po powierzchni Czerwonej Planety. Start pojazdu planowany jest na czerwiec 2003, przylot i lądowanie z użyciem poduszek powietrznych na styczeń 2004. Zarys lądownika, który sam nie jest wyposażony w instrumenty naukowe, pokazano z prawej strony obrazu, za łazikiem.


- Celem obu łazików będzie badanie pradawnej wody i klimatu na Marsie. - powiedział profesor Steven Squyers z Cornell University, szef grupy badaczy obsługujących aparaturę "Athena" na pokładzie obu łazików. - Możesz wyobrazić sobie każdy łazik jako terenowego robota-geologa, wyposażonego w zestaw urządzeń do badania warunków, jakie występowały w miejscu lądowania gdy formowały się okoliczne skały i podłoże.

NASA i rząd nadając wysoki priorytet eksploracji Marsa, a programowi naukowemu badań przestrzeni kosmicznej w ogóle, proponuje pokrycie dodatkowych kosztów wysłania pierwszego łazika ze środków programu kosmicznego, zaś większość kosztów misji drugiego łazika zostanie pokryta z pieniędzy innych programów nie związanych z badaniami kosmicznymi.


Tłumaczenie: Marian Legutko










Webmaster: Piotr Moskal

Ogólne pytania proszę kierować pod adres mspolska@kki.net.pl
Copyright © The Mars Society 1998

" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895
Artykuły i biuletyny
Zdjęcia i animacje
Interesujące linki
Inne dane
.