Wybrano wykonawcę
Arktycznej Stacji Badawczej (MARS)


30 grudnia 1999 zarząd Mars Society wybrał firmę Infracomb (International Composites Structures) do wykonania głównej konstrukcji arktycznej stacji badawczej na wyspie Devon. Konstrucja, która będzie dwupokładowym habitatem i prototypem laboratorium o średnicy ok. 9 metrów, zostanie zbudowana przy użyciu technologii tzw. plastra miodu z włókien szklanych przez Infracomb w fabryce Mesa Fiberglass w Commerce City (stan Colorado, USA). Technologia plastra miodu zapewnia dużą wytrzymałość konstrukcji oraz mały ciężar.

Zespół Infracomb/Mesa Fiberglass budował duże konstrukcje z użyciem tej technologii od 1961 roku. Fabryka w Denver, gdzie stacja MARS zostanie zbudowana, posiada ok. 10,500 metrów kwadratowych zadaszonej i ogrzewanej powierzchni, 3 pięciotonowe suwnice o wysokości ok. 10 metrów. Główna konstrukcja wraz z drzwiami i oknami ma być ukończona w pierwszym tygodniu maja 2000. Konstrukcja pozostanie na miejscu montażu do momentu zainstalowania i sprawdzenia osprzętu i umeblowania. Wtedy to kompletna stacja zostanie rozłożona i wysłana na Arktyke w celu złożenia na wyspie Devon, na przełomie czerwca i lipca. W drugiej połowie lipca planuje się krótką operację umiejcowienia stacji, a pierwszy 3-miesięczny okres funkcjonowania na lato 2001 roku. Działania na wyspie Devon będą wykonywane we współpracy z NASA w ramach projektu Haughton Mars. Sponsorami stacji są następujące organizacje: Fundacja Steve'a i Michelle Kirsch, FINDS, Bushnell Sports Optics oraz członkowie Mars Society.

Pełne sprawozdanie z umiejscowienia stacji będzie przedstawione uczestnikom Trzeciej Miedzynarodowej Konwencji Mars Society na Uniwersytecie Ryerson w Toronto (Kanada) 10-13 sierpnia 2000 roku.


Na podstawie artykulu ze strony amerykanskiej,


Andrzej Kotarski


Webmaster: Piotr Moskal

Ogólne pytania proszę kierować pod adres mspolska@kki.net.pl
Copyright © The Mars Society 1998

" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895
Artykuły i biuletyny
Zdjęcia i animacje
Interesujące linki
Inne dane
.