Wyjazd na Międzynarodowe Pokazy Lotnicze ILA2002 w Berlinie
Cykliczna impreza ILA w Berlinie odbywa się co dwa lata. Podobnie jak dwa lata temu, w 2000r, postaraliśmy się ją zwiedzić. Wyjazd w tym roku odbył się z ramienia Studenckiego Koła Naukowego Mars Society na Politechnice Wrocławskiej. Podróż odbyła się minibusem z Zakładu Transportu Politechniki Wrocławskiej, która pokryła koszty podróży, za co serdecznie dziękujemy. Naszym kierowcą był Pan. Zbigniew Trzyna z Zakładu Transportu PWr.
Rys. 1. Tłok był niesamowity... Ale jednak weszliśmy. W środku, jakby to powiedzieć, "szukało się eksponatów" L Kilka z nich było bardzo ciekawych. Był to np. projekt europejskiego kosmoplanu "Phoenix". Następca poprzednich projektów "Hotola" i "Hermesa". ![]() Poenix z lewa... ![]() i z prawa. Kosmoplan ten ma mieć możliwość transportowac kilka ton ładunku na LEO oraz w razie konieczności umożliwiać lot kilkuosobowej załogi. Jednym z najciekawszych eksponatów były: Model w skali 1:1 ladownika sondy Mars Express Beagle2. Na pokładzie tej sondy znajdzie się Polski spektrometr furierowski opracowany w CBK PAN. ![]() Beagle 2 na dioramie imitującej powierzchnię Marsa ![]() ![]() Folder polskiego Planetarnego Spektrometru Furierowskiego (Centrum Badan Kosmicznych PAN) Oraz model sondy Rosetta przeznaczonej do badania komety Wirtanena. Na pokładzie tej sondy znajdzie się opracowany w CBK PAN specjalny młotek udarowy MUPUS do badania in situ własności materiału jądra komety. ![]() Model sondy Rosetta na dioramie imitującej powierzchnię komety Wirtanena. ![]() Mlotek MUPUS podczas testow w komorze prozniowej w CBK PAN w Warszawie (Centrum Badan kosmicznych PAN) ![]() ![]() ![]() Folder polskiego mlotka penetratora MUPUS dla sondy ROSETTA do komety Wirtanena (Centrum Badan Kosmicznych PAN) Z braku, chyba chętnych na ekspozycję, wysokie cena na za metr kw, organizatorzy "załatali" przestrzeń kilkoma mniejszymi ekspozycjami. Był to model w skali 1:1 segmentu konstrukcji modułu do stacji orbitalnej ISS "Alpha". ![]() Model segmentu do stacji ISS. Poza tym był przedstawiony dość ciekawy sześcionożny robocik kroczący, wyeksponowany bez żadnego opisu ?!
Kroczący robot w trakcie chodu. Szczerze, takiej mizerii nie pamiętam z tej hali od kilku lat L Ale, mimo tego zawodu podążyliśmy w poszukiwaniu naszych partnerów z innych oddziałów zagranicznych The Mars Society. Spotkaliśmy ich na małym, ale ciekawym stoisku. Na ekspozycji Mars Society Deutschalnd, Mars Society Austria oraz stowarzyszenia Raumfahrt Concert był eksponowany model bazy załogowej na Marsa.
Model stacji załogowej na Marsa. Nad nią i obok niej rozmówiłem się tam z Manfredem Hettmerem z oddziału austriackiego The Mars Society. ![]() Pamiątkowy uścisk dłoni. Dzięki uprzejmości naszych partnerów umieściliśmy nasz plakat na ich stoisku. ![]() Plakat Mars Society Polska na ILA 2002. Pod koniec znaleźliśmy stoisko koncernu Aerospatiale z modelem redukcyjnym stołu startowo-montażowego kompleksu ELA-3 dla rakiety Ariane-5. ![]() Model stanowiska startowego rakiety Ariane-5. Po zwiedzeniu pokazów zebraliśmy się do pamiątkowego zdjęcia ![]() Zmęczeni, ale ukontentowani tuż przed powrotem. i odjechaliśmy do Polski.
Webmaster:
Piotr Moskal
|