Uczeń z Polski wybiera miejsce
lądowania na Marsie

Centrum Krajowe
Konkursu
Czerwony Pojazd
rusza na Marsa
tel.0602316737
e-mail:andrzejk@itnet.com.pl


Dnia 14 grudnia 2000 o godz. 4:00 czasu środkowoeuropejskiego odbyła się bezprecedensowa telekonferencja grupy uczniów naukowców wybranych w konkursie Czerwony Pojazd rusza na Marsa zorganizowanym przez Towarzystwo Planetarne z Pasadeny w Stanach Zjednoczonych. W grupie tej jest reprezentujący Polskę 10-letni Wojtek Łukasik z Tarnowa. Grupa 9 dzieci z całego świata po raz pierwszy w historii wybierała poprzez głosowanie miejsce lądowania dla przyszłej misji przywiezienia próbek z Marsa.

Wybranym miejscem jest region leżący niedaleko krawędzi Terra Meridiani na Marsie. Region ten obfituje w duże ilości hematytu - skały bogatej w żelazo. Sugeruje to, że kiedyś w tym miejscu była woda, która je pokrywała. Obecność wody na Marsie sugeruje, że mogły tam kiedyś istnieć warunki sprzyjające powstaniu życia. Koordynaty centralnego punktu regionu to 1.5*W 4.5*S. Niedaleko w tym samym miejscu miała lądować sonda Mars Surveyor Lander 2001, odwołana z powodu utraty Mars Polar Landera w grudniu 1999.

Konkurs przeprowadzony był w ramach projektu edukacyjnego Red Rover goes to Mars organizowanym przez Towarzystwo Planetarne z Pasadeny w USA we współpracy z Jet Propulsion Laboratory z NASA. Projekt ten ma na celu przybliżenie uczniom na całym świecie badań planetarnych wykonywanych przez aparaty bezzałogowe i roboty. W Polsce projekt ten zorganizowały Mars Society Polska i Polskie Towarzystwo Astronautyczne pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koordynatorem z ramienia obu stowarzyszeń jest Andrzej Kotarski, wiceprezes Mars Society Polska i członek Polskiego Towarzystwa Astronautycznego. W styczniu rozpocznie się trzeci konkurs w ramach tego projektu.

Webmaster: Piotr Moskal

Ogólne pytania proszę kierować pod adres mspolska@kki.net.pl
Copyright © The Mars Society 1998

" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895
Artykuły i biuletyny
Zdjęcia i animacje
Interesujące linki
Inne dane
.