Ostatnie experymenty laboratoryjne, dowiodły ,że ziemskie mikroorganizmy nazwane metanogenami mogą przetrwać ciężkie warunki marsjańskie włączając w to niskie ciśnienie panujące na powierzchni CZERWONEJ PLANETY.
Experyment ilustruje 1 z wielu możliwych sposobów, w jaki prymitywne organizmy mogły rozwinąć się na CZERWONEJ PLANECIE i jak twierdzi Tim Kral z Uniwersytetu w Arkansas mogą żyć obecnie pod powierzchnią MARSA.
Kral zaprezentował wyniki swojego experymentu na konferencji bioastronomicznej w Australii w zeszłym miesiącu.
"Naszym celem jest najpierw wyhodować mikroorganizmy i w późniejszym czasie przeprowadzać na nich doświadczenia przy zastosowaniu symulacji warunków panujących na MARSIE".
Zespół naukowy wyhodował kultury różnych metanogenów (mikroorganizmów ,które wykorzystują metan do procesów życiowych) na symulacji marsjańskiej gleby. Zostały one poddane doświadczeniom przy użyciu KOMORY Andromedy, w Laboratorium NASA w kalifornijskiej PASADENIE.
Zamrożone kultury metanogenów zostały umieszczone w komorze, po czym zwiększono temperaturę oraz ciśnienie by zasymulować warunki marsjańskie
W wyniku doświadczenia stwierdzono "niski poziom produkcji metanu" ,co oznacza ,że organizmy rozpoczęły proces przemiany materii.
Marsjańska atmosfera zawiera ogromne pokłady dwutlenku węgla i prawie zupełnie nie występuje w niej tlen. Zakładając, że pod powierzchnią planety znajdują się pokłady zamrożonej wody oraz samego wodoru - zostają spełnione podstawowe warunki do rozwoju kultur metanogenów -co oznacza że ich obecność możemy wykryć na MARSIE. Potwierdzeniem tezy, jest także to, iż niektóre metanogeny do procesów życiowych mogą używać tlenku węgla zamiast wodoru, co którego obecności na CZERWONEJ PLANECIE nie jesteśmy pewni.
Wyniki innych badań informują o odnalezieniu kultur metanogenów 200 metrów pod powierzchnią ZIEMI, gdzie przetrwały w kompletnej ciemności, wykorzystując wodór do procesów życiowych.
19.08.2002