Indeks wiadomości na temat badań Marsa

Zbiór jest uzupełniany w miarę ukazywania się kolejnych newsów
powrót do strony głównej

tr> tr>
Chiny wystrzelą czwartą bezzałogową kapsułę kosmiczną
Chiny wystrzelą czwartą bezzałogową kapsułę kosmiczną w tym roku, zbliżając się tym samym do celu wysłania człowieka na orbitę -podały chińskie media w ubiegły wtorek.
08.08.2002

Nowe zdjęcie Mars Global Surveyor KRATER MARSJAŃSKI
Zdjęcia z Mars Global Surveyor (MGS) pokazują po raz kolejny jak bardzo złożona jest historia oraz geologia MARSA.
19.08.2002


Utrzymanie życia w marsjańskich warunkach
Ostatnie experymenty laboratoryjne, dowiodły ,że ziemskie mikroorganizmy nazwane metanogenami mogą przetrwać ciężkie warunki marsjańskie.
19.08.2002

Europejscy inżynierowie rozpoczęli budowę lądownika marsjańskiego BEAGLE2,który ma wyladować na planecie w 2003 roku.
Lądownik pobierze próbki skał ,gruntu a także przeprowadzi analizę powietrza, w poszukiwaniu materii organicznej oraz elementów chemicznych takich jak metan atmosferyczny.
21.08.2002

Rosyjscy naukowcy przygotowują ambitną misję marsjańską.
Rosyjscy naukowcy planują wysłanie sondy na marsjański księżyc FOBOS w 2007 roku, w celu pobrania próbek powierzchni księżyca - podała agencja ITAR-TASS .
21.08.2002

Test marsjańskiego ROVER'a
Naukowcy z NASA pracujący w Jet Propulsion Laboratory(JPL) ukończyli trening przygotowujący ich do eksploracji Marsa za pomocą MARS ROVER.
21.08.2002

Jak zapylić Marsa?
W Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowano modele zapylenia marsjańskiej atmosfery. Prace te związane są z programem naukowym planowanej w 2003 roku misji Mars Express - poinformowała dr Maria Błęcka z CBK PAN.
21.08.2002

MARS:"MIASTO INKÓW"
"MIASTO INKÓW" - to nieformalna nazwa nadana w 1972 roku grupie interesujących wzniesień położonych na południowym biegunie MARSA.
22.08.2002

Prototyp pojazdu MARS ROVER przeszedł pomyślnie testy
Prototyp zdalnie sterowanego pojazdu MARS ROVER przeszedł pomyślnie końcowe testy na pustyni w północnej ARIZONIE.
22.08.2002

W poszukiwaniu innych form życia
W 2005 roku należący do ESA próbnik Huygens wyląduje na powierzchni księżyca Saturna, Tytana. Tym czasem na Ziemi astrobiolodzy zastanawiają się, co będzie można odkryć w gęstej atmosferze księżyca.
30.09.2002

Model ziemskiego klimatu opisuje również zmiany na Marsie
Ruch orbitalny wpływa na klimat Marsa w podobny sposób jak na klimat naszej planety. Do takiego wniosku doszła trójka uczonych, która zastosowała model zmian klimatycznych na Ziemi do wyjaśnienia warstw depozytów odłożonych w biegunowych obszarach Czerwonej Planety.
30.09.2002

Życie na Wenus
Kwaśne chmury Wenus mogą zawierać żywe organizmy. Założenie o ich obecności może bowiem wyjaśnić wiele niezrozumiałych zjawisk zachodzących w atmosferze planety - informuje najnowszy "New Scientist".
30.09.2002

Bakteria z Marsa
Niezwykle odporne na promieniowanie jonizujące bakterie Deinococcus radiourans mogły przybyć na Ziemię z Marsa. O hipotezie rosyjskich uczonych informuje "New Scientist".
30.09.2002

Klimat na MARSIE
Najbardziej rzucającym się w oczy ziemskiemu obserwatorowi elementem powierzchni Marsa są jego czapy polarne. Dawno już zauważono, że wraz ze zmianą marsjańskich pór roku zmienia się ich jasność i wielkość.
30.09.2002

10 lat temu wystartował Mars Observer
25 września 1992 roku, po 17 letniej przerwie w eksploracji Marsa, wystartowała kolejna sonda, Mars Observer.25 września 2002 roku minęła 10 rocznica tego wydarzenia. Niestety 21 sierpnia następnego roku, zaledwie 3 dni przed planowanym wejściem na orbitę Marsa, kontakt z sondą został stracony.
30.09.2002

Nowy księżyc Ziemi?
Czy tajemniczy obiekt, oznaczony symbolem J002E3 jest nowym naturalnym księżycem Ziemi, czy może jest to tylko jeden z wielu kosmicznych śmieci - fragmentów rakiet porzuconych przez ludzi w przestrzeni wokółziemskiej?
02.10.2002

Dowody na istnienie małych planet
Wiemy już o istnieniu co najmniej stu planet obiegających gwiazdy inne niż nasze Słońce. Jest to próbka na tyle duża, że pozwala na statystyczne wnioskowanie, jak często gwiazdy miewają planety. Jednak odkrywane planety to olbrzymy, w większości znacznie większe od Jowisza, największej planety obiegającej Słońce.
02.10.2002

Życie na Marsie nie ukryje się
Z wszystkich dotychczasowych misji do Marsa jedynie Viking, 26 lat temu, próbował szukać tam życia. Wynikiem tych badań było stwierdzenie, że znalezienie dowodu istnienia życia pozaziemskiego może być znacznie trudniejsze niż myślano. Od tamtego czasu nie podjęto kolejnej próby. Przed budowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sondą Mars Express staje więc ambitne zadanie.
02.10.2002

MGS śledzi powstawanie smug
Jednym z podstawowych zadań Mars Orbiter Camera (MOC) w misji Mars Global Surveyor (MGS) jest odnalezienie i monitorowanie zmian zachodzących na powierzchni Marsa podczas drugiego i prawdopodobnie trzeciego marsjańskiego roku. Jeden z takich właśnie obiektów został znaleziony w Terra Meridiani.
02.10.2002

Czystszy Kosmos?
Nowe technologie rozwijane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) pozwolą na zmniejszenie zanieczyszczenia przestrzeni kosmicznej wrakami zużytych satelitów - poinformowały strony internetowe ESA.
06.10.2002

Dwa nowe księżyce
W poniedziałek astronomowie poinformowali o odkryciu dwóch nowych księżyców. jeden z nich jest częścią dużej grupy satelitów Urana, a drugi obiega planetoidę Pasa Głównego, Hermione (121).
06.10.2002

Księżycowy interes
Rząd Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy udzielił prywatnej firmie pozwolenia na "badania, fotografowanie i lądowanie" na Księżycu. Firma TransOrbital z Kaliforni ma zamiar wysłać na orbitę Księżyca próbnik kosmiczny TrailBlazer w czerwcu 2003 roku.
06.10.2002

Scott Parazynski z wizytą w Polsce
Amerykański kosmonauta polskiego pochodzenia dr Scott Parazynski przyleciał w poniedziałek z trzydniową wizytą do Polski na zaproszenie Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
06.10.2002

Technika VLBI otwiera nowe horyzonty w radioastronomii
Astronomowie stworzyli wirtualny radioteleskop o rozmiarach Ziemi. Jest on w stanie wykryć obiekty 3000 razy mniejsze niż te, które dostrzec może Teleskop Kosmiczny Hubble'a.
06.10.2002

Atlantis nie wcześniej niż w poniedziałek
Ze względu na zagrożenie ze strony huraganu Lili, NASA zadecydowała o odwołaniu zaplanowanego rozpoczęcia misji STS-112. Wahadłowiec Atlantis pozostanie na Ziemi przynamniej do poniedziałku, 7 października.
06.10.2002

Beagle 2 otrzymał nowy spadochron
Beagle 2 marsjański lądownik zdał kluczowy test w piątek kiedy to Astrium Space przeprowadziło test systemu spadochronów zrzucając model z platformy balonu , był to ostatni z serii wszechstronnych testów .
28.10.2002

Poencjał biologiczny dostrzeżony na MARSIE
Nowe badania naukowców z University of Colorado Laboratory for Atmospheric and Space Physics (LASP) sugerują, że jest nadzieja na odkrycie ciągle żyjących organizmów na Marsie.
28.10.2002

Odkryto planetę krążącą wokół Fomalhauta
W paszczy Ryby Południowej odkryto planetę wielkości Saturna. Krąży wokół młodej gwiazdy Fomalhaut, która ma tylko 200 milionów lat i jest 2,3 razy większa od naszego Słońca. Astronomowie odkryli tam także dysk składający się z gazu i pyłu.
28.10.2002

Powstanie nowy radioteleskop
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) podpisało z rządem Chile umowę w sprawie budowy największego na świecie radioteleskopu. W ramach umowy rząd Chile przekazuje w użytkowanie na 50 lat 13500 hektarów położonych na wysokości 5000 metrów, 1000 kilometrów na północ od stolicy, Santiago. W styczniu 2003 roku rozpocznie się tam budowa.
28.10.2002

Obłoki unoszące się wysoko ponad Drogą Mleczną
Badania przeprowadzone przez Green Bank Telescope (GBT) ukazują nieznaną wcześniej populację odosobnionych obłoków wodorowych znajdujących się w gazowym halo otaczającym Drogę Mleczną. Obłoki te zostały odkryte w strefie przejściowej pomiędzy naszą Galaktyką i przestrzenią międzygalaktyczną. Dostarczają one dowodów, że napędzane przez wybuchy supernowych "galaktyczne fontanny" w ciągły sposób wyrzucają supergorący gaz wodorowy w sąsiedztwo galaktyczne.
04.11.2002

Nowa niewielka planeta w układzie Epsilon Eridani
Naukowcy z Uniwersytetu Rochester donoszą, że wykorzystując całkiem nową metodę, odkryli kolejną planetę pozasłoneczną. Dodatkowo, jest to planeta typu Ziemi, której masa może nie przekraczać 0,1 masy Jowisza. Z uwagi na małą masę i dużą orbitę (okes obiegu naukowcy szacują na co najmniej 140 lat, dłuższa oś orbity może wynosić 40 jednostek astronomicznych) po której krąży planeta, odkrycie jej dotychczasowymi metodami, było niemożliwe. Planeta, nazwana Epsilon Eridani C, krąży wokół gwiazdy Epsilon Eridani.
04.11.2002

Życie widoczne w świetle popielatym
Odkrywanie nowych planet pozasłonecznych stało się już rutyną. Dla naukowców kolejnym krokiem jest teraz odnalezienie planet, na których istnieje życie. W tym celu przydatna będzie wiedza, jakie cechy światła odbijanego przez planety mogą świadczyć o obecności żywych organizmów. Aby ją zdobyć, naukowcy skupili się najpierw na Ziemi.
04.11.2002

Ryzyko lądowania na nieznanych światach
Nadchodzące lata obfitować będą w lądowania próbników na nieznanych światach. Trzy misje ESA wyślą lądowniki tak, gdzie nie było wcześniej żadnego śladu działalności człowieka. Jak przewidzieć co może czekać próbnik w czasie podróży ku powierzchni? Jak przygotować sondę na wszystko?
04.11.2002

Przeszłość i teraźniejszość wody na Marsie
W ostatnich latach kolejne sondy marsjańskie dostarczyły zdjęć i danych, które pozwalają naukowcom snuć hipotezy dotyczące historii wody na Marsie. Ten popularny temat doczekał się więc nowych publikacji. W najnowszym numerze magazynu Science naukowcy donoszą o odnalezieniu pierwszych dowodów na obecność wody w południowej czapie lodowej, w której do tej pory wykrywano tylko zamarznięty dwutlenek węgla.
01.01.2003

Nowe misje na Marsa
NASA wybrała 4 misje, które są kandydatami do misji typu Scout. W 2007 jedna z nich poleci badać Marsa.
01.01.2003

Odyssey odkrywa Marsa
Sonda Mars Odyssey dostarczyła ostatnio cennych danych ukazujących rozmieszczenie zamarzniętej wody na powierzchni planety. W październiku 2002 roku zestalony dwutlenek węgla na biegunie północnym Marsa wyparował na tyle, że sonda mogła wykonać zdjęcia w promieniowaniu podczerwonym, na których odkryto znaczne ilości wody. Te i inne wyniki zostały przedstawione na dorocznej konferencji American Geophysical Union w San Francisco.
01.01.2003

Ciemne smugi na powierzchni Marsa mogą zdradzać aktywne źródła wody
mugi widoczne w pobliżu równika Czerwonej Planety mogły powstać w wyniku działalności słonej wody poruszanej gorącą magmą pochodzącą z głębi Marsa. Niektóre ze smug są całkiem nowe i uformowały sie po kwietniu 1999 roku, kiedy Mars Global Surveyor rozpoczął sporządzanie map planety. Chciaż powstanie smug można wyjaśnić pomijając udział wody, naukowcy z University of Arizona uważają, że działalność wody to znacznie bardziej prawdopodobna hipoteza.
01.01.2003

Roboty-pająki rozplączą sieć planetarnych tajemnic
aukowcy z NASA's Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kaliforni skonstruowali mikrorobota przypominającego postać Charlotte z serii "Charlotte's Web". Przezwana robotem-pająkiem ze względu na swój wygląd, niewielka maszyna może tego samego dnia sporządzić mapę oraz zbadać małe ciała jak komety, asteroidy czy Księżyc.
01.01.2003



powrót do strony głównej

Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u