Witamy na stronach polskiego oddziału projektu MPV

 Strona startowa
 Dane pojazdu
 Dane analogu
 Warunki pracy
 Historia projektu
 Zespół mpv
 Założenia
 Założenia analogu
 Partnerzy
 Zdjęcia

 Model redukcyjny
 pojazdu MPV


 Zdjęcia zespołu
 MPV


 Renderingi i widoki
 pojazdu MPV
 Dokumenty
 Kontakt
 Poszukujemy
 sponsorów
Oferta współpracy


Zwracamy się do Państwa z prośbą o rozważenie możliwości wsparcia polskiego projektu budowy prototypu pojazdu marsjańskiego, który jest częścią programu wyprawy na Marsa planowanej na 2019 rok przez NASA. Historia, osiągnięcia grupy projektowej, dane techniczne pojazdu oraz nasza obecność w mediach są zawarte w dalszej części tego dokumentu.

Projekt MPV

(Mars Pressurized Vehicle - Marsjański Pojazd Hermetyczny)

Historia

Stowarzyszenie The Mars Society tworzą obecni i byli pracownicy NASA, zainteresowani badaniami i przyszłą wyprawą załogową na Marsa. 27 marca 2000 roku stowarzyszenie ogłosiło konkurs na opracowanie konstrukcji hermetycznego pojazdu wyprawowego dla załogowej misji na Marsa (projekt Mars Direct). Członkowie i sympatycy polskiego oddziału stowarzyszenia, przystąpili do konkursu i w kwietniu 2000r wysłali zgłoszenie do USA. Główne założenia projektu zostały zaprezentowane przez dr. Z. Klimkiewicza, w trakcie III Konferencji The Mars Society w Toronto, w Kanadzie.

Polski projekt konkurował z 21 innymi z całego świata. W listopadzie 2000 roku komisja podjęła decyzję - polski projekt zakwalifikował się do finału wraz z czterema innymi ? dwoma z USA, jednym z Kanady i jednym z Australii. Drużyny, które znalazły się w finale mogą liczyć na częściowe finansowanie budowy prototypu ze strony amerykańskiego oddziału Mars Society.


Komputerowa wizja polskiego projektu pojazdu MPV

Po zakwalifikowaniu naszego projektu do finału rozpoczęliśmy prace nad budową prototypu, tzw. analogu ? wersji uproszczonej pojazdu MPV do testów na Ziemi. Ze względu na zbliżone parametry techniczne zdecydowaliśmy się na budowę prototypu w oparciu o podwozie wojskowego Stara266. Odpowiedni pojazd otrzymaliśmy od Agencji Mienia Wojskowego we Wrocławiu w grudniu 2001 roku.

Plany

Chcielibyśmy zaprezentować częściowo zrealizowany prototyp na Międzynarodowych Pokazach Lotnictwa i Astronautyki, które odbędą się w Berlinie w maju 2002 roku. Mamy nadzieję, że nasz prototyp weźmie udział w próbach na Ziemi, na wyspie Devon w północnej Kanadzie, w szeroko zakrojonym planie badawczym o nazwie Flashline Mars Artic Research Station. Naszym ostatecznym celem jest oczywiście zwycięstwo w konkursie. Te wszystkie plany są możliwe do zrealizowania jedynie jeśli znajdą się środki na sfinansowanie budowy prototypu.









Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u