Witamy na stronach polskiego oddziału projektu MPV

 Strona startowa
 Dane pojazdu
 Dane analogu
 Warunki pracy
 Historia projektu
 Zespół mpv
 Założenia
 Założenia analogu
 Partnerzy
 Zdjęcia

 Model redukcyjny
 pojazdu MPV


 Zdjęcia zespołu
 MPV


 Renderingi i widoki
 pojazdu MPV
 Dokumenty
 Kontakt
 Poszukujemy
 sponsorów
Warunki pracy pojazdu MPV


1. Warunki pracy analogu MPV (Mars Pressurized Vehicle) na Ziemi.

1.1. Ogólna charakterystyka.

a) Obszar działania: Przewiduje się, że analog MPV będzie testowany w warunkach terenowych zbliżonych do rzeczywistych panujących na Marsie. Są to obszary subarktyczne i arktyczne, cechujące się niską temperaturą oraz maksymalnie zbliżone fakturą powierzchni do tej na Marsie. Obecnie brane pod rozwagę jest kilka lokalizacji:
1. Wyspa Devon, w północnej Kanadzie, region subarktyczny, temperatura: od -50oC do +15oC; Teren starego krateru po uderzeniu asteroidy z Ziemią. Faktura powierzchni: mieszanina gruzu kamiennego i żwiru, pokryta zwaliskami kamiennymi.
2. Wyspa Macquarie - leży pod 54o37'S; 158o54'E. Obszar 440 km2. Wyspa jest niewysoka o płaskich brzegach. Klimat chłodny, morski. Roślinność: mchy i porosty i in. Zakres zmienności temperatur: od -50oC do +15oC. Wyspa należy do Australii.
3. Pustynia Atacama w Chile. Wysokogórska sucha pustynia. Ok. 1500-2500mnpm. Rejon podzwrotnikowy. Zakres zmian temperatur: od -30oC do +60oC.
4. Wyspa Islandia. Powierzchnia wyżynno-górska. Rejon subpolarny. Zakres zmian temperatury: od -50oC do +20oC.
5. Tzw. Sucha Dolina na Antarktydzie, na Półwyspie Antarktycznym. Rejon polarny, wysokogórski, wybitnie suchy. Ok. 1500-3000mnpm. Zakres zmian temperatur: od -80oC do +10oC.
b) czas działania: Przewiduje się, że analog MPV będzie testowany przez co najmniej 3 lata. W skrajnie trudnych warunkach terenowych i temperaturowych. Obszar działań testowych jest zoptymalizowany pod tym kątem. Dodatkowo przewiduje się testy w komorze próżniowej. Docelowe ciśnienie w ww. komorze: 3hPa. Docelowa temperatura: -170oC. Przewidywana żywotność konstrukcji w wersji lotnej musi być założona na co najmniej 50 lat. Żywotność wersji analogowej na co najmniej 15 lat. Warunki pracy wersji analogowej: temperatura: -80oC do +30oC. Ciśnienie jak na wysokości od poziomu morza do 5000mnpm


2. Warunki pracy pojazdu MPV na Marsie.

2.1. Ogólna charakterystyka.

a) Obszar działania: Przewiduje się, że pojazd MPV będzie użytkowany w bardzo trudnym terenie ze względu na bardzo silnie rozbudowaną fakturę powierzchni Czerwonej Planety. Jest to teren falisto-pagórkowaty z wyraźnie zarysowanymi dużymi osobliwościami powierzchni, zależnymi od położenia areograficznego, wynikającego z istotnych różnic w budowie północnej i południowej półkuli Marsa.

Półkula północna cechuje się stosunkowo łagodnym profilem w regionach, które umownie określa się jako tereny zalewowe prawdopodobnego byłego morza na Marsie. W regionach dopływów i zlewisk są wyraźnie zarysowane koryta rzek z ostańcami w postaci omytych dużych kraterów uderzeniowych, wystających ponad średni poziom terenu. Tereny te są licznie pokryte głazami i gruzem różnej wielkości naniesionych prądem cieczy. Podłoże jest miałkie, fakturą przypominające drobny piasek kwarcowy zmieszany z drobnym żwirem. W regionach wyschłych zbiorników cieczy występują wyraźne warstwice terenu, których poziomice można określić na podstawie zdjęć sondy MGS na ok.2 m., przy podstawie poziomej ok. 5-10m. Daje to kąty pochylenia terenu 26-45o.
Przewidywany rejon pierwszego lądowania człowieka na Marsie to Chryse Planitia. Jest to uwarunkowane tym, że jest to stosunkowo najlepiej poznany dotychczas region Marsa. Lądowały tam szczęśliwie i działały przez dłuższy czas dwie sondy, Viking 1 w 1976r i Mars Pathfinder w 1997r.

Półkula południowa jest regionem dużo o bardziej rozbudowanej fakturze. Dotyczy to zwłaszcza dużych form geologicznych jak: kratery uderzeniowe, rowy tektoniczne, wyżyny itp. Obecnie nie jest dokładnie znany stan powierzchni. Należy przypuszczać, że jest ona dużo bardziej rozbudowana fakturowo oraz z dużymi wahaniami struktury podłoża.

b) Warunki środowiskowe: Temperatura: -120oC - +20oC Ciśnienie atmosferyczne: 6,55hPa - 10hPa, wartości te są zmienne w zależności od pory roku i położenia areograficznego na Marsie.

c) Czas działania: Przewidywana żywotność konstrukcji w wersji lotnej musi być założona na co najmniej 50 lat. Wynika to z trudności transportowych podróży na Marsa. Czas eksploatacji pojedynczego pojazdu MPV w okresie jednej misji to min. 650 dni. Czas ten nie będzie wykorzystany cały czas na podróż, ze względu na wydajność instalacji paliwowej i ekonomikę zużycia energii



Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u