Statut Mars Society Polska
2. Cele i metody działania 3. Członkowie, ich prawa i obowiązki 4. Władze MSP 5. Majątek i fundusze MSP 6. Postanowienia końcowe ROZDZIAŁ 1 Nazwa, siedziba, teren działalności i charakter prawny Stowarzyszenie nosi nazwę Mars Society Polska, w dalszej części statutu nazywane jest w skrócie MSP. Terenem działalności MSP jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, a siedzibą władz miasto stołeczne Warszawa. MSP jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na podstawie obowiązującego prawa o stowarzyszeniach i z tego tytułu posiada osobowość prawną. MSP może powoływać oddziały, sekcje oraz koła. MSP używa pieczęci okrągłej z napisem "Mars Society Polska" w otoku i napisem "Zarząd" pośrodku. MSP opiera swoją działalność na pracy społecznej ogółu członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników. MSP może być członkiem krajowych i zagranicznych stowarzyszeń o tym samym lub podobnym profilu działania. MSP może posiadać odznakę członkowską na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów. Cele i metody działania Celem nadrzędnym MSP jest doprowadzenie (wspólnie z innymi międzynarodowymi organizacjami o podobnych założeniach) do załogowego lotu na Marsa w ciągu najbliższej dekady. Celem pobocznym jest popularyzacja wśród społeczeństwa wiedzy o Marsie i badaniach kosmicznych oraz wspieranie w miarę możliwości wszelkich krajowych i zagranicznych inicjatyw związanych z badaniami kosmosu. §10
MSP może należeć do organizacji międzynarodowych o podobnym profilu działalności z zachowaniem zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną. Członkowie, ich prawa i obowiązki Członkowie MSP dzielą się na:
Członkiem zwyczajnym może być obywatel RP lub obcokrajowiec mieszkający na terenie RP, który ukończył 16 lat, złożył deklarację członkowską, uiścił obowiązujące opłaty członkowskie. Członkiem zwyczajnym może zostać również osoba, która nie ukończyła 16 lat, pod warunkiem dostarczenia władzom stowarzyszenia pisemnej zgody jej prawnych opiekunów. Członek zwyczajny ma prawo:
Członek zwyczajny ma obowiązek:
Członkiem wspierającym może zostać osoba fizyczna lub prawna zainteresowana działalnością merytoryczną MSP, która zadeklaruje poparcie materialne na rzecz MSP i zostanie przyjęta na podstawie pisemnej deklaracji przez Zarząd MSP. Członek wspierający działa za pośrednictwem swojego przedstawiciela. Członek wspierający posiada prawa członka zwyczajnego z wyłączeniem biernego i czynnego prawa wyborczego. Na Walnym Zebraniu członek wspierający posiada jedynie głos doradczy. Członkostwo honorowe nadaje Zarząd MSP. Członkostwa honorowego pozbawia Walne Zebranie na wniosek Zarządu MSP. Członek honorowy posiada wszelkie przywileje członka zwyczajnego i zwolniony jest od świadczeń członkowskich. Członek MSP naruszający obowiązki określone w §16 Statutu i w regulaminach może być ukarany przez Zarząd MSP jedną z następujących kar:
Członkowi MSP ukaranemu jedną z kar wymienionych w §19 przysługuje prawo odwołania się do Komisji Rewizyjnej w terminie dwumiesięcznym. Członkostwo w MSP ustaje na skutek:
Władze MSP §21 Władzami MSP są:
Walne zebranie jest najwyższą władzą MSP. W Walnym Zebraniu uczestniczą wszyscy członkowie MSP z prawem głosu. Każdy członek posiada jeden głos. Walne Zebranie może być zwołane w trybie zwyczajnym i nadzwyczajnym. Zwyczajne Walne Zebranie odbywa się co 2 lata. Zwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd MSP. O terminie, miejscu i porządku Walnego Zebrania Zarząd MSP zawiadamia członków co najmniej 21 dni przed terminem. Rozwiązanie MSP może nastąpić jedynie uchwałą Walnego Zebrania. Uchwały Walnego Zebrania wchodzą w życie z momentem podjęcia, oprócz zmian w Statucie, które wchodzą w życie z dniem postanowienia Sądu. Zarząd zwołuje nadzwyczajne Walne Zebranie:
Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
Walne Zebranie jest władne do podejmowania uchwał: w pierwszym terminie przy obecności co najmniej 50% członków z prawem głosu, w drugim terminie - niezależnie od ilości obecnych. Walne Zebranie podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. Uchwały Walnego Zebrania zapadają w głosowaniu jawnym. Na życzenie co najmniej 1/3 członków przewodniczący obrad zarządza głosowanie tajne. W Walnym Zebraniu z głosem doradczym uczestniczą pozostali członkowie MSP, członkowie wspierający i zaproszeni goście. W skład Zarządu wchodzą: prezes, 2 wiceprezesów i skarbnik. Do kompetencji Zarządu MSP należy tworzenie warunków rozwoju i prawidłowego funkcjonowania MSP, a w szczególności:
|